[CNW:Counter]

Otázky a odpovědi


Paní Zdena Katayama odpovídala studentům psychologie na Filozofické fakultě UK:

Dobrý den paní Katayama, jsme studenti psychologie na Filozofické fakultě UK. Vaše metoda nás zaujala a rádi bychom se o ní dozvěděli více.

Klady

 1. Obecně jsme dospěli k tomu, že metoda funguje (na základě výzkumů a zkušeností z internetových diskuzí).
  Ano, metoda má dlouhou historii a její úspěšnost je ověřená spokojenými klienty po celém světě.
 2. Je dobré, že se klientovi dá do ruky nástroj, který může používat, když ho bude něco trápit (to hodně lidem, podle nás, pomáhá).
  Ano, klient si může do určité míry, která závisí na mnoha aspektech, pomoci sám od  mnoha problémů prakticky kdykoli a kdekoli.

Rizika
 1. Potenciální riziko při otevření těžkých témat - terapeuti EFT nejsou psychologicky vzdělaní, takže nemají adekvátní nástroje pro tyto situace.
  Psychologické vzdělání je filozofické vzdělání. Naši terapeuti mají teoretické vzdělání, ale hlavně mají praktický terapeutický trénink, sebezkušenost a supervizi. Na práci s traumaty je v tréninku vymezena speciální část. EFT trauma řeší rychle, efektivně a pro klienta velmi "bezbolestně". Klient se nemusí traumatem znovu zdlouhavě zabývat a prožívat ho, což by pro něj bylo velmi stresující. EFT klade důraz a jeho cílem je odstranit nežádoucí emoční a fyzické prožitky související s traumatem. Jejich odstraněním dochází k percepčním změnám a klient dokáže traumatickou situaci vnímat s nadhledem, z jiné perspektivy bez emocí a fyzických prožitků.
 2. Původ metody není vědecky ověřen.
  Metoda EFT byla úspěšně podrobena mnoha studiím. Prostudujte-li podrobně internet, najdete mnoho studií, které dokazují úspěch EFT. V Americe byla provedena velmi rozsáhlá a úspěšná studie použití EFT na vojenských veteránech. Výsledky zdaleka přesáhly výsledky klasické psychologie.
 3. Systém vzdělávání je dostupný každému - do výcviku se může přihlásit kdokoliv, rozhoduje jen to, jestli na to má finanční prostředky či nikoliv, nejsou tam žádné požadavky
  Ano, stejně jako ke studiu psychologie, se do výcviku může přihlásit každý, kdo má střední vzdělání ukončené maturitní zkouškou. Další požadavky jsou asi také stejné: dobrý zdravotní stav, dobré komunikační a prezentační schopnost, samostatné myšlení, přesnost, schopnost přijmout zodpovědnost, kultivované vystupování.
 4. Velký rozkol terapeutů - někteří terapeuti kromě EFT dělají aktivity, které nám přijdou již za hranou (např. terapie víl a jednorožců).
  Ano, toto téma mě také velmi znepokojuje. Mnoho lidí dělá z metody EFT, která je i ve světě velmi uznávaná, ezoterický paskvil. Míchají jí s všemožnými metodami, vytvářejí si její všemožné nemožné varianty apod. Je to škoda a ničí to její pověst i kredibilitu. Bohužel s tím se u nás nedá nic dělat a v mých silách není zkontrolovat každého. Spousta lidí se tu za terapeuty vydává už jen po přečtení knih a shlédnutí videí. Můj institut spolupracuje s lékaři, psychology i psychiatry. Naším cílem je tuto skvělou a hlavně funkční metodu rozšířit a umožnit lidem efektivní řešení problémů na profesionální úrovni.